Start Katyń...ocalić od zapomnienia
Katyń
My pamiętamy!

5 czerwca 2014r.

 

SIOSTRY..BRACIA ..RODACY-MY PAMIĘTAMY!


WESTCHNIENIE I BÓL

Przez pół wieku nie było pomnika

Była miłość i pamięć i żal -

Przez pół wieku nie było prawdy

Była wiara i bezkresna dal....

I wspomnienia........ .

Bezgraniczny serca ból.

Dziś jest ziemi męczeńskiej garsteczka

Jak w zaczynie życiodajna sól.

Więcej…
 
Podsumowanie projektu

PODSUMOWALIŚMY PROJEKT PIĘKNĄ UROCZYSTOŚCIĄ

Okrągłe rocznice skłaniają do zadumy. Dyrekcję, nauczycieli i społeczność uczniowską 70 rocznica wydarzeń w Katyniu skłoniła także do podjęcia działań zakrojonych na szeroką skalę. Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, nad którą honorowy patronat objął śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Opracowaliśmy dostępną w archiwum naszej placówki dokumentację. Głównym celem tego projektu było uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie DĘBU PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. My jako szkoła upamiętniliśmy nazwisko majora Mariana Sagańskiego, który został zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD.

Podczas realizacji projektu naszym mottem były słowa Jana Pawła II

”Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.

Przez ponad półtorej roku podjęliśmy szereg działań. 30 maja 2012 roku , podczas gminnej uroczystości podsumowującej projekt zaprezentowaliśmy je za pomocą krótkiej prezentacji multimedialnej , wykonanej także przez uczestników projektu.

Zwieńczeniem projektu była msza św. w intencji pomordowanych, w której uczestniczyli nie tylko uczniowie , biorący udział w projekcie ale także wszyscy pozostali, a także zaproszeni goście.

Następnie wszyscy udaliśmy się do Domu Kultury na żywą lekcję historii. Goście nie kryli łez wzruszenia. Uczniowie przepięknie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Nasza szkoła została odznaczona medalem Rodzin Katyńskich. To dla nas wielkie wyróżnienie. Następnie wszyscy udaliśmy się pod szkołę, gdzie uroczyście posadziliśmy Dąb Pamięci i odsłoniliśmy tablicę na cześć naszego bohatera, którą poświęcił ksiądz proboszcz z naszej parafii.

Pochyliliśmy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, uczestnicząc z powagą w akademii ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Charkowa, Ostaszkowa. Aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 70. lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu.

Aby zachować pamięć: - o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy; - o wymordowaniu polskiej inteligencji: lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów.

”Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy”- nie zapominajmy o tym.

 

 
Współpraca

W ramach realizacji projektu "Katyń - ocalić od zapomnienia" nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami, które pomogły nam w zbieraniu „okruchów pamięci" na temat zamordowanego w Charkowie w 1940 roku, strzałem w tył głowy, majora Mariana Sagańskiego.

Wielką pomoc okazali nam :

Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie

Rodziny Katyńskie w Gdyni i w Koszalinie

Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie

Muzeum Katyńskie w Warszawie

Związek Sybiraków w Słupsku

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc!

 

 
Katyń...ocalić od zapomnienia

Mottem Programu są słowa Jana Pawła II

”Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”

W kwietniu 2010 roku obchodziliśmy 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina  21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Od 2008 roku trwa społeczny Program upamiętnienia Ofiar tej Zbrodni KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. Jako szkoła wyraziliśmy chęć uczestniczenia w tym programie, konstruując dodatkowo indywidualny projekt edukacyjny dla naszych uczniów .

 

Więcej…
 
Archiwym wojskowe mjr Marian Sagański

 

Z archiwum wojskowego otrzymaliśmy komplet dokumentacji dotyczącej majora Mariana Sagańskiego.

Niżaj zamieszczamy kopie dokumentów oraz Decyzję i Certyfikat nadany naszej szkole w związku z realizowanym projektem.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2


POLUB NAS :-)Zapraszamy do używania e-podręczników

 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Dzisiaj jest: Piątek
19 Lipca 2024
Imieniny obchodzą
Alfred, Arseniusz, Lutobor, Rufin,
Wincenty, Wodzisław

Do końca roku zostało 166 dni.
Zodiak: Rak