Start Rok szkolny 2014/2015 Folkowe inspiracje
Folkowe inspiracje

F O L K O W E   I N S P I R A C J E

Motywem przewodnim II szkolnego Przeglądu Form Tanecznych Cala szkoła tańczy było hasło FOLKOWE INSPIRACJE. Na scenie pojawiły się tance narodowe i ludowe z różnych stron świata. Tańce które mają wielowiekową tradycję będące dziedzictwem narodowym i kulturowym. Dziedzictwem które młodzi ludzie, nasi dzisiejsi uczniowie powinni zachować dla kolejnych pokoleń.

Klasa "0"

Klasa zero zatańczyła Krakowiaka - to jeden z pięciu polskich tańców narodowych. Żywy taniec ludowy pochodzący z okolic Krakowa.

Klasa 1 sp

Taniec afrykański -energetyczny i żywiołowy taniec prosto z serca Afryki-taniec radości, równowagi i mocy. Zatańczyli go uczniowie klasy 1 sp. Było to dla nich również zaliczenie sprawności gimnastyk-tancerz w projekcie Mały Mistrz.

Klasa 2 sp

Klasa 2sp zatańczyła Polkę. Nazwa ‘polka’ pochodzi od czeskiego pulka czyli półokrąg, półkole. To powszechny w wielu krajach taniec ludowy tańczony w szybkim tempie.

Klasa 3 sp

Klasa 3sp. Taniec irlandzki. Przypuszcza się ze pierwsze informacje o tańcu irlandzkim pochodzą z 300 r.p.n.e. w momencie przybycia Celtów do Irlandii. W XVIII w. wędrowni nauczyciele tańca dawali lekcje tego tańca w irlandzkich wioskach. Irish Dance jest bardzo propagowany na całej wyspie. Corocznie odbywają się międzynarodowe zawody o tytuł mistrza świata w tańcu irlandzkim.

Klasa 4 sp

Żywiołowy taniec Country dance zatańczyła klasa 4 sp. To taniec ludowy pochodzenia angielskiego. Popularny na wyspach w XVII i XVIII w. tańczony w grupach. Obecnie utożsamiany z muzyka country pochodząca z południowych Stanów Zjedn. i zachodniej Kanady.

Klasa 5 sp

Szkoci są bardzo dumni ze swojego kraju. Wszystko co szkockie jest według nich najlepsze. Szkocki taniec ludowy jest również najlepszy ze wszystkich tańców - tak uważają Szkoci i twierdza ze jest to najlepszy lek na wszystkie zmartwienia i choroby. I ten eliksir młodości zaprezentowała klasa 5 sp.

Klasa 6 sp

Tarantella Napoletana to włoski taniec ludowy z Neapolu. Charakteryzuje sie szybkim tempem. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od pająka tarantuli. Według wierzeń ludowych taniec miał leczyć z jadowitego ukąszenia. Zaprezentowała go klasa 6 sp.

Klasa 1 gimnazjum

Klasa IG zatańczyła kozaka do znanej pieśni rosyjskiej KALINKA. Kozak, kazaczok - to rosyjski taniec ludowy znany również w Polsce i Ukrainie. To żywy, stopniowo przyspieszany taniec.

Klasa 2 gimnazjum

Klasa 2 gim zatańczyła Kankana - to francuski taniec z 2 poł. XIX w. Towarzyszy mu bardzo szybka muzyka w rytmie galopu.

Klasa 3 gimnazjum

Taniec belgijski- Belgia to kraj otwarty na innych. To właśnie tam powstał taniec integracyjny, który zatańczyć może każdy. Zatańczyła klasa III Gim.

Dzisiaj jest: Czwartek
28 Marca 2024