Start Rok szkolny 2012/2013 11 listopada - Lekcja śpiewana
11 listopada - Lekcja śpiewana

RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

Listopadowe obchody odzyskania niepodległości symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność - są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń które, niestety już odeszły.

W tym roku w naszej szkole to święto postanowiliśmy obchodzić inaczej – radośnie w ramach projektu „ Radosna Niepodległość” współfinansowanego przez MEN.

Pięknie o tym święcie napisała pani Małgorzata Wojnarowska:

„ Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcemy ją czcić – radośnie.

Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli ,spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Dziś chcemy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. W taki właśnie sposób pragniemy świętować rocznicę niepodległości – poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, komendancie…….Te pieśni które są częścią naszej historii i narodowej kultury, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca. Nie wolno dopuścić, by dziś pozostały w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe

uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń.

Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę ”.

Podczas tego święta zaprezentowały się wszystkie klasy. W różnych przepięknych , patriotycznych pieśniach.

Pani Dyrektor na koniec poprosiła 11 klasę do zaśpiewania nauczycieli. Była to dla nas przepiękna lekcja historii.

J. Makar- Sobczyk

Dzisiaj jest: Sobota