Start Katyń...ocalić od zapomnienia Podsumowanie projektu
Podsumowanie projektu

PODSUMOWALIŚMY PROJEKT PIĘKNĄ UROCZYSTOŚCIĄ

Okrągłe rocznice skłaniają do zadumy. Dyrekcję, nauczycieli i społeczność uczniowską 70 rocznica wydarzeń w Katyniu skłoniła także do podjęcia działań zakrojonych na szeroką skalę. Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, nad którą honorowy patronat objął śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Opracowaliśmy dostępną w archiwum naszej placówki dokumentację. Głównym celem tego projektu było uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie DĘBU PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. My jako szkoła upamiętniliśmy nazwisko majora Mariana Sagańskiego, który został zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD.

Podczas realizacji projektu naszym mottem były słowa Jana Pawła II

”Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.

Przez ponad półtorej roku podjęliśmy szereg działań. 30 maja 2012 roku , podczas gminnej uroczystości podsumowującej projekt zaprezentowaliśmy je za pomocą krótkiej prezentacji multimedialnej , wykonanej także przez uczestników projektu.

Zwieńczeniem projektu była msza św. w intencji pomordowanych, w której uczestniczyli nie tylko uczniowie , biorący udział w projekcie ale także wszyscy pozostali, a także zaproszeni goście.

Następnie wszyscy udaliśmy się do Domu Kultury na żywą lekcję historii. Goście nie kryli łez wzruszenia. Uczniowie przepięknie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Nasza szkoła została odznaczona medalem Rodzin Katyńskich. To dla nas wielkie wyróżnienie. Następnie wszyscy udaliśmy się pod szkołę, gdzie uroczyście posadziliśmy Dąb Pamięci i odsłoniliśmy tablicę na cześć naszego bohatera, którą poświęcił ksiądz proboszcz z naszej parafii.

Pochyliliśmy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, uczestnicząc z powagą w akademii ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Charkowa, Ostaszkowa. Aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 70. lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu.

Aby zachować pamięć: - o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy; - o wymordowaniu polskiej inteligencji: lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów.

”Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy”- nie zapominajmy o tym.

10 Maja 2024
Antonin, Częstomir, Izydor, Jan,